Hej kolęda, kolęda!

Boże Narodzenie jest okresem radosnego witania naszego Pana, Jezusa Chrystusa. W okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku powszechnie praktykowane było w różnych formach obrzędowe składanie życzeń, czyli kolędowanie. Typowy czas kolędowania przypadał na okres do Trzech Króli i obejmował chodzenie z żywymi zwierzętami, maszkarami, z gwiazdą, szopką, chodzenie różnych grup przebierań­ców, widowisko zwane herodami, „wesele krakowskie”, kolędowanie i inne.

Z taką kolędą przybyła do naszej parafii schola „Aniołki” z Wrzelowca kierowana przez Pana Pawła Czarneckiego.

Zwyczaj kolędowania to bardzo stara polska tradycja. Kolędy układane były na królewskich dworach, w pałacach rycerzy oraz możnych panów. Kolędy były pisane przez duchownych, organistów, nauczycieli szkół parafialnych. Spisywane były przez pisarzy, poetów oraz wiejskich twórców. Tak wielka różnorodność stylu i muzyki wśród polskich kolęd wynika właśnie z tego jak wiele różnych osób je tworzyło. W większości polskich kolęd nie znamy imion twórców. Układane były jako te, w których miało dochodzić do przekazywania uczyć, myśli czy pragnień przy obchodach pamiątki Bożego Narodzenia. Praktycznie każdy wie czym są kolędy i zna je doskonale niezależnie od tego czy jest młody czy stary, wierzący czy ateista. Są to pieśni, które będą częścią naszej polskiej duszy. Zrosły się nierozerwalnie z polskością, mogą być słusznie naszą dumą. Każdy naród chrześcijański ma swoje pieśni na Boże Narodzenie. Nigdzie jednak nie są one tak mnogie i tak bezpośrednie jak te śpiewane w Polsce. Dla nas kolędowanie również będzie częścią Polski, częścią naszej rodzimej tożsamości i dlatego właśnie trzeba pamiętać o kolędach i dalej przekazywać je z pokolenia na pokolenie, tak by również inni mogli się z nimi zapoznawać. Miejmy nadzieje, że tradycja kolędowania nigdy nie minie i będzie to jedna z tych pamiątek po poprzednich pokoleniach kojarzona wyjątkowo przyjemnie.

Pierwsza Komunia Święta

Pierwsza Komunia święta jest wielkim świętem chrześcijańskich rodzin. Zawsze tak było w naszej polskiej tradycji, która od tysiąca lat ukształtowała się na tej ziemi jako tradycja chrześcijańska. Rodzina zawsze była – i nadal pozostaje – tym ludzkim środowiskiem, pierwszym i podstawowym, do którego Bóg przychodzi przez wielkie sakramenty naszej wiary, poczynając od chrztu świętego. Małżonkowie, którzy dają ludzkie życie swoim dzieciom tu, na ziemi, zapraszają do ich serc (…) Dawcę życia wiecznego.

Św. Jan Paweł II, Łódź, 13 czerwca 1987

16 czerwca 2019 r.  w naszej parafii dzieci z klas trzecich przeżywały  najważniejszy moment w swoim życiu religijnym – dzień Pierwszej Komunii Świętej. Wtedy po raz pierwszy w pełni uczestniczyły w Eucharystii, przyjmując Pana Jezusa w białej Hostii.Jest to wielka uroczystość dla samych dzieci, ich rodziców, rodzin a także dla całej parafi.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 2019

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy
życzę Drogim Parafianom
by Chrystus Pan dopomógł każdemu głębiej zrozumieć,
że Jego Zmartwychwstanie jest dowodem na to,
że miłość ma wymiary nieskończoności,
że przekracza nasze słabości,
że silniejsza jest od naszej ograniczoności, mocniejsza od śmierci,
że tylko ona może przetworzyć świat w sposób niezawodny,
że tylko ona potrafi serce przepełnić po brzegi i udzielić szczęścia,
za którym każdy człowiek tak bardzo tęskni.
 Niech Zmartwychwstały Pan obdarza Was wszelkimi łaskami
w drodze do naszego zmartwychwstania.
                                                                  Ks. Andrzej