Antoni z Padwy, Antoni Padewski, właśc. Ferdynand Bulonne (ur. 1195 w Lizbonie, zm. 13 czerwca 1231 w Arcelli k. Padwy) – włoski teolog, franciszkanin, pochodzenia portugalskiego, święty Kościoła katolickiego, prezbiteri doktor Kościoła.Pochodził z bogatej, szanowanej rodziny. Ochrzczono go imieniem Ferdynand. Przed 20 r.ż. wstąpił do zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna. Studiował dzieła klasyków łacińskich i święte księgi. Ponieważ ciągłe wizyty krewnych utrudniały mu skupienie się na nauce, poprosił w końcu przełożonych o przeniesienie do Opactwa Świętego Krzyża w Coimbrze (ówczesnej stolicy Portugalii). W 1219 otrzymał święcenia kapłańskie. Kiedyś przez przypadek poznał pięciu franciszkanów podążających do Maroko aby nauczać muzułmanów. Ferdynand był pod wrażeniem ich prostego, ubogiego, ale jakże pogodnego stylu życia. Rok później otrzymał wieści, że zginęli oni śmiercią męczeńską.
W 1220 wstąpił do zakonu franciszkanów (Zakon Braci Mniejszych), przyjął imię Antoni i rozpoczął studiowanie myśli św. Franciszka. Studiował Pismo Święte, udzielał się w pracy duszpasterskiej i kaznodziejskiej. Jego kazania stały się sławne. Szczególny dar wymowy gromadził przy nim wielkie tłumy.
Wkrótce wyruszył do Maroka, aby tam nauczać. Jednak choroba nie pozwoliła mu kontynuować podróży. Podjął pracę w przytułku dla ubogich w pobliżu Forlì we Włoszech. Następnie przełożeni wysłali go w celu głoszenia Ewangelii w Lombardii. Antoni pracował też jako wykładowca na uniwersytetach w Montpellier i Tuluzie. Pracował też jako wysłannik kapituły do papieża Grzegorza IX, który nazwał jego kazania szkatułką Biblii i nakazał mu pisać kazania na dni świąt. 30 maja 1227 mianowano go prowincjałem obszaru Emilia-Romania. Przez trzy kolejne lata Antoni pisał też kazania niedzielne. W czerwcu 1230 papież zwolnił go z tych obowiązków. Antoni osiadł w klasztorze Świętej Marii w Padwie. Następnego roku ciężko zachorował na puchlinę wodną i zmarł mając 36 lat.Za życia zwano go młotem na heretyków Był jednym z najbardziej cenionych kaznodziei XIII w.; elokwentny, ze świetną pamięcią, szeroką wiedzą i silnym, czystym głosem.
Uważa się, że pewnej nocy Dzieciątko Jezus odwiedziło Antoniego, ucałowało i powiedziało jak bardzo go kocha. Dlatego też świętego przedstawia się często z Dzieciątkiem na ręku.
Kult
Przypisuje się mu wiele cudów, dzięki którym jest powszechnie wielbiony na całym świecie. Gdy po trzydziestu latach otwarto jego trumnę, ciało uległo całkowitemu rozkładowi poza językiem. Wyglądał on zupełnie jak u osoby żyjącej.Na miejscu grobu św. Antoniego – Il Santo – wznosi się potężna bazylika, jedno z najbardziej popularnych sanktuariów w Europie.W Polsce święty cieszy się szczególnym kultem w Leżajsku, Przeworsku, oraz Radecznicy, gdzie mieszczą się klasztory oo Bernardynów.
Kanonizacja
Jego proces kanonizacyjny jest najkrótszym w historii Kościoła katolickiego, kanonizowany 30 maja 1232 przez papieża Grzegorza IX (ogłoszony świętym 352 dni po śmierci).16 stycznia 1946 papież Pius XII ogłosił go doktorem Kościoła.Jego wspomnienie lub święto w Kościele katolickim obchodzone jest 13 czerwca i jest hucznie obchodzone w Lizbonie.
Patronat
Święty Antoni jest patronem osób i rzeczy zaginionych, wielu miast (m.in. Lizbony, Padwy), parafii oraz kościołów na całym świecie, franciszkanów, antoninek oraz wielu bractw; dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, położnic, ubogich, podróżnych.
Ikonografia
W ikonografii św. Antoni przedstawiany jest w habicie franciszkańskim; nieraz głosi kazanie, czasami trzyma Dziecię Jezus.Jego atrybutami są: księga, lilia, serce, ogień – symbol gorliwości, bochen chleba, osioł i ryba.
Modlitwy i Litanie do świętego Antoniego
Święty Antoni, wielki nasz Patronie, prosimy cię pokornie, abyś z wysokości swej chwały wejrzał na nas i przyszedł nam z pomocą. Ty pomagasz wszystkim, którzy wzywają twego pośrednictwa i proszą o opiekę. Nie odrzucaj i naszych ufnych próśb, ale wspomagaj nas w naszych troskach i kłopotach. Twoi czciciele znają twe skuteczne wstawiennictwo w odnalezieniu rzeczy zgubionych, ochronie przed złodziejami, opiece nad podróżującymi, niesieniu ulgi w cierpieniu chorym, biednym i zakłopotanym. Z ufnością błagamy, spraw, abyśmy dzięki twej opiece mieli zawsze silną wiarę, pracowali nad poprawą życia i pomnożeniem łaski uświęcającej. Polecaj nas Najświętszej Maryi, Matce Bożej, której zawdzięczasz szczególną pomoc w pracy dla zbawienia ludzi. Ty wiesz, jak słabi i nędzni jesteśmy, wiesz najlepiej, jakie zło zewsząd nas otacza i jak bardzo potrzebujemy twej pomocy. Prosimy cię, święty Antoni, abyś nas wspomagał w życiu i kierował ku dobremu Bogu. Wspieraj wszystkich, którzy zwracają się do ciebie w swych potrzebach i troskach. Niech wszyscy odczuwają twoją opiekę i doznają twej pomocy, wielbiąc Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
Litania do świętego Antoniego
Kyrie elejson. Chryste elejson. Kyrie elejson.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, Jedyny Boże,
Święta Maryjo, bez zmazy pierworodnej poczęta, módl się za nami.
Święty Antoni, ozdobo portugalskiej ojczyzny,
Święty Antoni, nowe światło włoskiej ziemi,
Święty Antoni, chwało miasta Padwy,
Święty Antoni, filarze Kościoła świętego,
Święty Antoni, ozdobo Zakonu Braci Mniejszych,
Święty Antoni, wierny synu świętego Franciszka,
Święty Antoni, serdeczny przyjacielu Dzieciątka Jezus,
Święty Antoni, niestrudzony w głoszeniu Ewangelii,
Święty Antoni, gorliwy kaznodziejo,
Święty Antoni, nauczycielu prawdy,
Święty Antoni, przewodniku dusz,
Święty Antoni, zdobywający serca dla Chrystusa,
Święty Antoni, proroku swoich czasów,
Święty Antoni, żarliwy apostole,
Święty Antoni, gotowy na męczeństwo za wiarę,
Święty Antoni, nawracający grzeszników,
Święty Antoni, zwalczający występki,
Święty Antoni, odnowicielu obyczajów,
Święty Antoni, opiekunie uciśnionych,
Święty Antoni, pociecho strapionych,
Święty Antoni, aniele pokoju,
Święty Antoni, gardzący chwałą ziemską,
Święty Antoni, miłujący życie ukryte,
Święty Antoni, mężu świętej modlitwy,
Święty Antoni, napełniony miłością Bożą,
Święty Antoni, zwierciadło cnoty,
Święty Antoni, miłośniku pokory,
Święty Antoni, krysztale czystości,
Święty Antoni, perło ubóstwa świętego,
Święty Antoni, wzorze posłuszeństwa,
Święty Antoni, przedziwny w mądrości,
Święty Antoni, skarbnico Pisma świętego,
Święty Antoni, miłujący sprawiedliwość,
Święty Antoni, postrachu złych duchów,
Święty Antoni, wskrzeszający umarłych,
Święty Antoni, odnajdujący rzeczy zgubione,
Święty Antoni, chwalebny cudotwórco,
Święty Antoni, święty całego świata,
Przez tajemnicę wcielenia Słowa Bożego, aby w nas zawsze mieszkało, przyczyń się za nami.
Przez narodzenie Dzieciątka Jezus, które spoczywało na Twoich rękach,
Przez krzyż i mękę niewinnego Baranka, abyśmy ukrzyżowali ciało z jego pożądliwościami,
Przez śmierć i pogrzeb Pana, abyśmy umierali naszym namiętnościom i pogrzebani z Chrystusem razem z Nim mogli żyć na wieki,
Przez chwalebne zmartwychwstanie Syna Bożego, abyśmy w dniu ostatecznym mogli być zaliczeni do Jego wybranych,
Przez cudowne Wniebowstąpienie Pańskie, abyśmy osiągnęli wieczne szczęście,
Przez przyjście Ducha Świętego Pocieszyciela, aby On nas nauczył całej prawdy,
Aby Bóg nam odpuścił nasze grzechy,
Aby Bóg zachował w pokoju Kościół święty i duchowieństwo,
Aby Bóg dał wieczny odpoczynek wszystkim zmarłym,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
W. Módl się za nami, święty Antoni.
O. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się:
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty w świętym Antonim z Padwy dałeś swemu ludowi znakomitego kaznodzieję, opiekuna ubogich i cierpiących. Spraw, za jego wstawiennictwem, abyśmy wprowadzali w życie wskazania Ewangelii i doświadczyli Twego miłosierdzia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Trzynaście wtorków ze świętym Antonim z Padwy
Modlitwa codzienna
Ojcze Niebieski, błagamy o Twoją opiekę i pomoc przez zasługi świętego Antoniego, Doktora Kościoła. Chcemy go czcić przez rozważanie jego cnót i naśladowanie przykładu jego życia. Wysłuchaj nasze prośby w imię Chrystusa, naszego Pana. Amen.
Dzień 1.
Chwalebny święty Antoni, Ty zostawiłeś swoją rodzinę i wygody domu, aby prowadzić życie w zakonie. Prosimy, wyjednaj nam tę łaskę, abyśmy, naśladując Chrystusa, umieli porzucić dobra tego świata. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Dzień 2.
Chwalebny święty Antoni, twoje pragnienie szerzenia wiary sprawiło, że stałeś się franciszkańskim misjonarzem. Dopomóż nam łaskawie docenić dar wiary, abyśmy mogli być zawsze przykładem dla innych w naśladowaniu Chrystusa. Błagamy o tę łaskę przez Chrystusa, który jest Panem na wieki wieków. Amen.
Dzień 3.
Chwalebny święty Antoni, twoja znajomość słowa Bożego uczyniła Cię wspaniałym kaznodzieją. Pobudzeni twoim przykładem chcemy gorliwie pogłębiać znajomość Pisma świętego, aby coraz lepiej poznawać Chrystusa i iść za Nim z wielką miłością. Amen.
Dzień 4.
Chwalebny święty Antoni, twój język nigdy nie ustawał w głoszeniu wielkości Boga. Pomagaj nam zawsze naśladować twoje cnoty i strzeż nas od słów gniewnych, złych i nielitościwych. Przez Chrystusa, naszego Pana, uproś nam tę łaskę. Amen.
Dzień 5.
Chwalebny święty Antoni, twoja miłość do Chrystusa była tak wielka, że zasłużyłeś trzymać Dziecię Jezus w swych ramionach. Niech pamięć o tym pobudza nas do przyjmowania Pana w Eucharystii z największą gorliwością i czcią. Błagamy cię o to w Jego Imię. Amen.
Dzień 6.
Chwalebny święty Antoni, tak wielka była twoja wiara i pokora, że radowałeś się, gdy spotykały cię upokorzenia. Niech twoje modlitwy dodają nam sił, abyśmy kroczyli za tobą w posłuszeństwie i prostocie serca, naśladując Chrystusa, przez którego prosimy o tę łaskę. Amen.
Dzień 7.
Chwalebny święty Antoni, dzięki głoszonym przez ciebie kazaniom i cudom wielu ludzi powróciło do Chrystusa. Dopomóż nam, prosimy, abyśmy nigdy nie byli zgorszeniem dla innych, lecz byśmy wszystkim pomagali odnaleźć Chrystusa. W Jego Imię prosimy cię o pomoc. Amen.
Dzień 8.
Chwalebny święty Antoni, choroba nie pozwoliła ci apostołować w obcych krajach. Pomóż nam odnaleźć Boga, gdy w naszym życiu wszystko wydaje się załamywać i zdążać w nieoczekiwanym kierunku. Prosimy o to przez Chrystusa, naszego Pana. Amen.
Dzień 9.
Chwalebny święty Antoni, mamy tak wiele przykładów twego wstawiennictwa w sprawach wielkich i małych. Spraw, abyśmy dzięki twoim modlitwom nigdy nie ustawali w czynieniu dobra i pomagali wszystkim proszącym. W Imię Chrystusa prosimy cię o to. Amen.
Dzień 10.
Chwalebny święty Antoni, ty nigdy nie zniechęcałeś się, gdy ludzie odmawiali przyjęcia głoszonego przez ciebie słowa Bożego. Łaskawie bądź zawsze z nami, gdy naśladujemy Chrystusa mimo szyderstw i złych przykładów wokół nas.
Prosimy cię, pomagaj nam w Imię Chrystusa. Amen.
Dzień 11.
Chwalebny święty Antoni, ty z woli Boga uzdrowiłeś wielu. Ufając twemu możnemu wstawiennictwu prosimy cię o modlitwę za wszystkich cierpiących na ciele, umyśle i duszy. Niech Chrystus, Boski Uzdrowiciel, wysłucha nasze prośby dzięki twemu pośrednictwu. Amen.
Dzień 12.
Chwalebny święty Antoni, jakże głęboka była twoja świadomość rzeczywistej obecności Pana w Eucharystii. Dopomóż nam zrozumieć obecność Boga nie tylko w przyrodzie i w drugim człowieku, ale szczególnie umocnić naszą świadomość obecności Chrystusa w Eucharystii. Amen.
Dzień 13.
Chwalebny święty Antoni, ty w krótkim czasie stałeś się doskonałym i umarłeś młodo. Pomóż nam swoją modlitwą wzrastać w łasce i doznawać twojej opieki aż do dnia, gdy Bóg zawezwie nas do Siebie. W Imię Jezusa wyjednaj nam łaskę zbawienia wiecznego. Amen.
Modlitwa na zakończenie każdego dnia
Miłosierny Boże, wszechmocny i litościwy, wysłuchaj nasze modlitwy. Za wstawiennictwem Maryi Dziewicy, świętego Antoniego i wszystkich świętych uwolnij nas od wszystkich naszych grzechów i od chorób ciała, umysłu i duszy. Błagamy Cię o te łaski przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA POD WEZWANIEM BOŻEGO CIAŁA W JÓZEFOWIE NAD WISŁĄ
24-340 Józefów nad Wisłą, ul.Powstańców 10, tel.: (081) 828 50 22
nr konta bankowego :
Bank Spółdzielczy
24 8729 0000 0000 1283 2000 0010
Patron Kościoła i Parafii
Antoni Padewski
Antoni z Padwy, Antoni Padewski, właśc. Ferdynand Bulonne (ur. 1195 w Lizbonie, zm. 13 czerwca 1231 w Arcelli k. Padwy) – włoski teolog, franciszkanin, pochodzenia portugalskiego, święty Kościoła katolickiego, prezbiteri doktor Kościoła.Pochodził z bogatej, szanowanej rodziny. Ochrzczono go imieniem Ferdynand. Przed 20 r.ż. wstąpił do zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna. Studiował dzieła klasyków łacińskich i święte księgi. Ponieważ ciągłe wizyty krewnych utrudniały mu skupienie się na nauce, poprosił w końcu przełożonych o przeniesienie do Opactwa Świętego Krzyża w Coimbrze (ówczesnej stolicy Portugalii). W 1219 otrzymał święcenia kapłańskie. Kiedyś przez przypadek poznał pięciu franciszkanów podążających do Maroko aby nauczać muzułmanów. Ferdynand był pod wrażeniem ich prostego, ubogiego, ale jakże pogodnego stylu życia. Rok później otrzymał wieści, że zginęli oni śmiercią męczeńską.
W 1220 wstąpił do zakonu franciszkanów (Zakon Braci Mniejszych), przyjął imię Antoni i rozpoczął studiowanie myśli św. Franciszka. Studiował Pismo Święte, udzielał się w pracy duszpasterskiej i kaznodziejskiej. Jego kazania stały się sławne. Szczególny dar wymowy gromadził przy nim wielkie tłumy.
Wkrótce wyruszył do Maroka, aby tam nauczać. Jednak choroba nie pozwoliła mu kontynuować podróży. Podjął pracę w przytułku dla ubogich w pobliżu Forlì we Włoszech. Następnie przełożeni wysłali go w celu głoszenia Ewangelii w Lombardii. Antoni pracował też jako wykładowca na uniwersytetach w Montpellier i Tuluzie. Pracował też jako wysłannik kapituły do papieża Grzegorza IX, który nazwał jego kazania szkatułką Biblii i nakazał mu pisać kazania na dni świąt. 30 maja 1227 mianowano go prowincjałem obszaru Emilia-Romania. Przez trzy kolejne lata Antoni pisał też kazania niedzielne. W czerwcu 1230 papież zwolnił go z tych obowiązków. Antoni osiadł w klasztorze Świętej Marii w Padwie. Następnego roku ciężko zachorował na puchlinę wodną i zmarł mając 36 lat.Za życia zwano go młotem na heretyków Był jednym z najbardziej cenionych kaznodziei XIII w.; elokwentny, ze świetną pamięcią, szeroką wiedzą i silnym, czystym głosem.
Uważa się, że pewnej nocy Dzieciątko Jezus odwiedziło Antoniego, ucałowało i powiedziało jak bardzo go kocha. Dlatego też świętego przedstawia się często z Dzieciątkiem na ręku.
Kult
Przypisuje się mu wiele cudów, dzięki którym jest powszechnie wielbiony na całym świecie. Gdy po trzydziestu latach otwarto jego trumnę, ciało uległo całkowitemu rozkładowi poza językiem. Wyglądał on zupełnie jak u osoby żyjącej.Na miejscu grobu św. Antoniego – Il Santo – wznosi się potężna bazylika, jedno z najbardziej popularnych sanktuariów w Europie.W Polsce święty cieszy się szczególnym kultem w Leżajsku, Przeworsku, oraz Radecznicy, gdzie mieszczą się klasztory oo Bernardynów.
Kanonizacja
Jego proces kanonizacyjny jest najkrótszym w historii Kościoła katolickiego, kanonizowany 30 maja 1232 przez papieża Grzegorza IX (ogłoszony świętym 352 dni po śmierci).16 stycznia 1946 papież Pius XII ogłosił go doktorem Kościoła.Jego wspomnienie lub święto w Kościele katolickim obchodzone jest 13 czerwca i jest hucznie obchodzone w Lizbonie.
Patronat
Święty Antoni jest patronem osób i rzeczy zaginionych, wielu miast (m.in. Lizbony, Padwy), parafii oraz kościołów na całym świecie, franciszkanów, antoninek oraz wielu bractw; dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, położnic, ubogich, podróżnych.
Ikonografia
W ikonografii św. Antoni przedstawiany jest w habicie franciszkańskim; nieraz głosi kazanie, czasami trzyma Dziecię Jezus.Jego atrybutami są: księga, lilia, serce, ogień – symbol gorliwości, bochen chleba, osioł i ryba.
Modlitwy i Litanie do świętego Antoniego
Święty Antoni, wielki nasz Patronie, prosimy cię pokornie, abyś z wysokości swej chwały wejrzał na nas i przyszedł nam z pomocą. Ty pomagasz wszystkim, którzy wzywają twego pośrednictwa i proszą o opiekę. Nie odrzucaj i naszych ufnych próśb, ale wspomagaj nas w naszych troskach i kłopotach. Twoi czciciele znają twe skuteczne wstawiennictwo w odnalezieniu rzeczy zgubionych, ochronie przed złodziejami, opiece nad podróżującymi, niesieniu ulgi w cierpieniu chorym, biednym i zakłopotanym. Z ufnością błagamy, spraw, abyśmy dzięki twej opiece mieli zawsze silną wiarę, pracowali nad poprawą życia i pomnożeniem łaski uświęcającej. Polecaj nas Najświętszej Maryi, Matce Bożej, której zawdzięczasz szczególną pomoc w pracy dla zbawienia ludzi. Ty wiesz, jak słabi i nędzni jesteśmy, wiesz najlepiej, jakie zło zewsząd nas otacza i jak bardzo potrzebujemy twej pomocy. Prosimy cię, święty Antoni, abyś nas wspomagał w życiu i kierował ku dobremu Bogu. Wspieraj wszystkich, którzy zwracają się do ciebie w swych potrzebach i troskach. Niech wszyscy odczuwają twoją opiekę i doznają twej pomocy, wielbiąc Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
Litania do świętego Antoniego
Kyrie elejson. Chryste elejson. Kyrie elejson.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, Jedyny Boże,
Święta Maryjo, bez zmazy pierworodnej poczęta, módl się za nami.
Święty Antoni, ozdobo portugalskiej ojczyzny,
Święty Antoni, nowe światło włoskiej ziemi,
Święty Antoni, chwało miasta Padwy,
Święty Antoni, filarze Kościoła świętego,
Święty Antoni, ozdobo Zakonu Braci Mniejszych,
Święty Antoni, wierny synu świętego Franciszka,
Święty Antoni, serdeczny przyjacielu Dzieciątka Jezus,
Święty Antoni, niestrudzony w głoszeniu Ewangelii,
Święty Antoni, gorliwy kaznodziejo,
Święty Antoni, nauczycielu prawdy,
Święty Antoni, przewodniku dusz,
Święty Antoni, zdobywający serca dla Chrystusa,
Święty Antoni, proroku swoich czasów,
Święty Antoni, żarliwy apostole,
Święty Antoni, gotowy na męczeństwo za wiarę,
Święty Antoni, nawracający grzeszników,
Święty Antoni, zwalczający występki,
Święty Antoni, odnowicielu obyczajów,
Święty Antoni, opiekunie uciśnionych,
Święty Antoni, pociecho strapionych,
Święty Antoni, aniele pokoju,
Święty Antoni, gardzący chwałą ziemską,
Święty Antoni, miłujący życie ukryte,
Święty Antoni, mężu świętej modlitwy,
Święty Antoni, napełniony miłością Bożą,
Święty Antoni, zwierciadło cnoty,
Święty Antoni, miłośniku pokory,
Święty Antoni, krysztale czystości,
Święty Antoni, perło ubóstwa świętego,
Święty Antoni, wzorze posłuszeństwa,
Święty Antoni, przedziwny w mądrości,
Święty Antoni, skarbnico Pisma świętego,
Święty Antoni, miłujący sprawiedliwość,
Święty Antoni, postrachu złych duchów,
Święty Antoni, wskrzeszający umarłych,
Święty Antoni, odnajdujący rzeczy zgubione,
Święty Antoni, chwalebny cudotwórco,
Święty Antoni, święty całego świata,
Przez tajemnicę wcielenia Słowa Bożego, aby w nas zawsze mieszkało, przyczyń się za nami.
Przez narodzenie Dzieciątka Jezus, które spoczywało na Twoich rękach,
Przez krzyż i mękę niewinnego Baranka, abyśmy ukrzyżowali ciało z jego pożądliwościami,
Przez śmierć i pogrzeb Pana, abyśmy umierali naszym namiętnościom i pogrzebani z Chrystusem razem z Nim mogli żyć na wieki,
Przez chwalebne zmartwychwstanie Syna Bożego, abyśmy w dniu ostatecznym mogli być zaliczeni do Jego wybranych,
Przez cudowne Wniebowstąpienie Pańskie, abyśmy osiągnęli wieczne szczęście,
Przez przyjście Ducha Świętego Pocieszyciela, aby On nas nauczył całej prawdy,
Aby Bóg nam odpuścił nasze grzechy,
Aby Bóg zachował w pokoju Kościół święty i duchowieństwo,
Aby Bóg dał wieczny odpoczynek wszystkim zmarłym,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
W. Módl się za nami, święty Antoni.
O. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się:
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty w świętym Antonim z Padwy dałeś swemu ludowi znakomitego kaznodzieję, opiekuna ubogich i cierpiących. Spraw, za jego wstawiennictwem, abyśmy wprowadzali w życie wskazania Ewangelii i doświadczyli Twego miłosierdzia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Trzynaście wtorków ze świętym Antonim z Padwy
Modlitwa codzienna
Ojcze Niebieski, błagamy o Twoją opiekę i pomoc przez zasługi świętego Antoniego, Doktora Kościoła. Chcemy go czcić przez rozważanie jego cnót i naśladowanie przykładu jego życia. Wysłuchaj nasze prośby w imię Chrystusa, naszego Pana. Amen.
Dzień 1.
Chwalebny święty Antoni, Ty zostawiłeś swoją rodzinę i wygody domu, aby prowadzić życie w zakonie. Prosimy, wyjednaj nam tę łaskę, abyśmy, naśladując Chrystusa, umieli porzucić dobra tego świata. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Dzień 2.
Chwalebny święty Antoni, twoje pragnienie szerzenia wiary sprawiło, że stałeś się franciszkańskim misjonarzem. Dopomóż nam łaskawie docenić dar wiary, abyśmy mogli być zawsze przykładem dla innych w naśladowaniu Chrystusa. Błagamy o tę łaskę przez Chrystusa, który jest Panem na wieki wieków. Amen.
Dzień 3.
Chwalebny święty Antoni, twoja znajomość słowa Bożego uczyniła Cię wspaniałym kaznodzieją. Pobudzeni twoim przykładem chcemy gorliwie pogłębiać znajomość Pisma świętego, aby coraz lepiej poznawać Chrystusa i iść za Nim z wielką miłością. Amen.
Dzień 4.
Chwalebny święty Antoni, twój język nigdy nie ustawał w głoszeniu wielkości Boga. Pomagaj nam zawsze naśladować twoje cnoty i strzeż nas od słów gniewnych, złych i nielitościwych. Przez Chrystusa, naszego Pana, uproś nam tę łaskę. Amen.
Dzień 5.
Chwalebny święty Antoni, twoja miłość do Chrystusa była tak wielka, że zasłużyłeś trzymać Dziecię Jezus w swych ramionach. Niech pamięć o tym pobudza nas do przyjmowania Pana w Eucharystii z największą gorliwością i czcią. Błagamy cię o to w Jego Imię. Amen.
Dzień 6.
Chwalebny święty Antoni, tak wielka była twoja wiara i pokora, że radowałeś się, gdy spotykały cię upokorzenia. Niech twoje modlitwy dodają nam sił, abyśmy kroczyli za tobą w posłuszeństwie i prostocie serca, naśladując Chrystusa, przez którego prosimy o tę łaskę. Amen.
Dzień 7.
Chwalebny święty Antoni, dzięki głoszonym przez ciebie kazaniom i cudom wielu ludzi powróciło do Chrystusa. Dopomóż nam, prosimy, abyśmy nigdy nie byli zgorszeniem dla innych, lecz byśmy wszystkim pomagali odnaleźć Chrystusa. W Jego Imię prosimy cię o pomoc. Amen.
Dzień 8.
Chwalebny święty Antoni, choroba nie pozwoliła ci apostołować w obcych krajach. Pomóż nam odnaleźć Boga, gdy w naszym życiu wszystko wydaje się załamywać i zdążać w nieoczekiwanym kierunku. Prosimy o to przez Chrystusa, naszego Pana. Amen.
Dzień 9.
Chwalebny święty Antoni, mamy tak wiele przykładów twego wstawiennictwa w sprawach wielkich i małych. Spraw, abyśmy dzięki twoim modlitwom nigdy nie ustawali w czynieniu dobra i pomagali wszystkim proszącym. W Imię Chrystusa prosimy cię o to. Amen.
Dzień 10.
Chwalebny święty Antoni, ty nigdy nie zniechęcałeś się, gdy ludzie odmawiali przyjęcia głoszonego przez ciebie słowa Bożego. Łaskawie bądź zawsze z nami, gdy naśladujemy Chrystusa mimo szyderstw i złych przykładów wokół nas.
Prosimy cię, pomagaj nam w Imię Chrystusa. Amen.
Dzień 11.
Chwalebny święty Antoni, ty z woli Boga uzdrowiłeś wielu. Ufając twemu możnemu wstawiennictwu prosimy cię o modlitwę za wszystkich cierpiących na ciele, umyśle i duszy. Niech Chrystus, Boski Uzdrowiciel, wysłucha nasze prośby dzięki twemu pośrednictwu. Amen.
Dzień 12.
Chwalebny święty Antoni, jakże głęboka była twoja świadomość rzeczywistej obecności Pana w Eucharystii. Dopomóż nam zrozumieć obecność Boga nie tylko w przyrodzie i w drugim człowieku, ale szczególnie umocnić naszą świadomość obecności Chrystusa w Eucharystii. Amen.
Dzień 13.
Chwalebny święty Antoni, ty w krótkim czasie stałeś się doskonałym i umarłeś młodo. Pomóż nam swoją modlitwą wzrastać w łasce i doznawać twojej opieki aż do dnia, gdy Bóg zawezwie nas do Siebie. W Imię Jezusa wyjednaj nam łaskę zbawienia wiecznego. Amen.
Modlitwa na zakończenie każdego dnia
Miłosierny Boże, wszechmocny i litościwy, wysłuchaj nasze modlitwy. Za wstawiennictwem Maryi Dziewicy, świętego Antoniego i wszystkich świętych uwolnij nas od wszystkich naszych grzechów i od chorób ciała, umysłu i duszy. Błagamy Cię o te łaski przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.
REWITALIZACJA MURU
Szukaj na stronie
24-340 Józefów nad Wisłą, ul.Powstańców 10, tel.: (081) 828 50 22
nr konta bankowego :
Bank Spółdzielczy
24 8729 0000 0000 1283 2000 0010
Ostatnie wpisy